Внезапно ни напусна Владимир Панков - най-последователният, най-твърдият, най- себеот- даденият в битката с похитителите на истината за Македония. Своеобразен Дон Кихот на нашето време, но далеч от илюзиите и с реален поглед за безсърдечната отмъститеност на продажниците на изконната същност на людете тук.
Владимир Панков е роден в Охрид. По образование е икономист. Работил е известно време в Швейцария. След разпада на Югославия, заедно със съмишленици, създава Организация на българите в Р Македония, носеща инициалите на историческата ВМРО. Това става през 1993 г. Организацията не получава официална регистрация, а Владимир Панков е арестуван няколко пъти, бит и малтретиран заради това, че изповядва българската си национална принадлежност.
На 30 юли 1996 г. получава български паспорт. Поканен от известния австрийски лингвист професор Ото Кронщайнер на симпозиум в Залцбург, той е задържан на летището в Скопие и българският му паспорт е отнет от полицията. Обявената от него гладна стачка завършва с връщане на документите му за самоличност и идването му в България, където престоява до 1998 г.
На 27 октомври 2000 г. създава Сдружение на граждани "Радко". Радко е един от псевдонимите на Иван Михайлов, последният водач на ВМРО, което достатъчно разкрива замисъла за същността на тази организация.
Организацията е представена официално в хотел "Холидей ин" в Скопие. Въпреки че на власт тогава е правителството на Любчо Георгиевски, дремещи клетки на бившата УДБА организират провокация, като хвърлят сред множеството д имки, с цел проваляне на възможността да се появи в Македония организация, която ще разпространява истината и ще разобличава лъжите на македонизма.
Гъмжащите от кадри, възпитавани в посту- латите на титовизма за Македония, съдебните власти в Скопие обявяват Сдружението на граждани "Радко" за противоконституционно.
Упоритостта и непоколебимата твърдост на председателя на Сдружението Владимир Панков не остават без последствие. През 2008 г. Съдът по правата на човека в Страсбург осъжда съдебните власти в Скопие заради закриването на Сдружението "Радко", но с това проблемите не свършват.
След натрупан полезен опит в общуването с международните съдебни институции, Сдружението е преименувано в Асоциация на граждани за запазване на идентичността на българите в Р Македония "Радко" - гр.Охрид. Въпреки всички пречки през 2016 г. Асоциацията беше регистрирана от Централния регистър на Р Македония, което беше най- достоверния атестат за последователността и борбеността на нейния председател.
Владимир Панков ни завеща и една повеля.Какъв смисъл да влагаме в определението "маке- донист" А то е: "Македонист е сърбизиран македонски българин, който е длъжен да осъзнае заблудата си и да се върне към българските си корени."
И той неуморно и всекичаст- но бе впрегнал всичките си интелектуални и физически сили за осъзнаването на заблудените.
Прощавай, приятелю. Поклон пред неоценимия пример, който остави след себе си.
Твоят дух, никога няма да ни разреши безразличие и спокойствие към това, на което ти отдаде целия си живот.
Спи спокойно вечния си сън!
"Б.М."