Отиде си човекът, който държеше ключа към духовните съкровища на българския народ. Поет, фолклорист, ерудит, полиглот, той подчини всички свои дарби на една идея, на една мечта: да събере натрупаната през вековете народна мъдрост, за да блесне геният на българина, неговата духовна мощ над жалките фарисеи разпнали го като Христос в името на користните си цели.
Делото на Христофор Тзавелла е огромно, събраният фолклорен материал и неговото лично творчество, макар и значими, са все още непознати паметници на българското народностно духовно единство. А някой задавал ли си е въпроса всъщност, в днешните условия, след толкова премеждия на народа и държавата ни и с интелигенция вещо боравеща с химерите на общочовешкото добруване, а нищожно малка с надменното си невежество по отношение на конкретните проблеми на собствения си народ, носител на какво беше Христофор ТЗАВЕЛЛА? ! ? Да не бързаме да отговаряме на този въпос, защото ще сгрешим.Ще сгрешим отново поради невежеството си.И няма да разберем, няма да може да си обясним, как така посред нашата надменност се появи един самотник, появи се един Си- зиф, който въпреки преливащите от съмнения наши погледи упорито, ден след ден, година след година търсеше нишките, разкъсаните нишки на народния ни живот, и се опитваше да ги съедини, да ги свърже и да покаже истински и цял духовния образ на българския народ.
Този Сизиф беше твърде неудобен за всички ни, защото беше чудакът, беше зрящият сред многото слепци за отколешните ни национални тежнения, за сполетелите ни трагедии, които ние, няколко поколения българи, презрително отминавахме, въобразявайки си, че градим нещо, което не се нуждае от камъка темелен, положен от предците ни. Но се появи той и без да размахва юмруци, кротко, но твърдо решен, се опита да ни покаже съкровищата на народната ни душа,оцеляла чрез словото през всички премеждия.
Отвърнахме ли му с подкрепа и признание!?
Роденият през 1934 г. в с. Рур- ля, Костурско, Егейска Македония, Христофор Тзавелла, изпита всички мъки, всички страдания на прокуденика и то от съвсем крехка възраст. Чехословакия, САЩ, Канада, Р Македония, отново в Америка и накрая - в България. Натрупал познания, опит, научил езици, надникнал в кухнята на кинематографията, черноработник в поезията,съз- дал оригинални творби, а в София завършва история. Но от всичките свои скиталчества, срещи с непознати, разлъки със скъпи на сърцето му люде, той стигна до най-истинската и единствена повеля на живота си:да събере и съхрани целостта на народната ни душа. Цялост, побрана в словесното народно творчество. Той правеше само това, което диктуваше духът на предците - негови и наши.
Разбрахме ли този човек? Не знаем! Но той остави дълбока диря след себе си, чийто смисъл и значение отсега нататък ще ни изпълва с все повече самочувствие и гордост.
Поклон пред всичко, което стори през нелекия ти живот, приятелю!
"Б.М."