В Сърбия 2018 година приключи с протести срещу диктатурата, "кървавите ризи" и цензурата, а 2019 започна с нови многохилядни протести не само в Белград, но и в десетки градове като Нови Сад, Ниш, Крагуевац, Пожега, Пирот, Куршумлия, Смедерево, Зайчар, Горни Ми- лановац. В Ниш гражданите призовават "за свободен Ниш без терор и страх", в Смедерево "за чист въздух", в Крагуевац протестират срещу "лъжите, кражбите и пребиването на невинни хора", в Нови Сад хората скандират срещу диктатурата, а в Пирот срещу построяването на 56 мини- ВЕЦ-а в Стара планина.
И ДОКАТО
преди 28 години знаковите многохилядни протести в Сърбия срещу режима на Слободан Ми- лошевич бяха предвождани от опозиционни лидери и партии, то този път партиите отсъстват със знамената си от площадите, а опозоционните лидери участват в тях само като граждани. За онези които не знаят, нека да кажем, че опозицията в Сърбия е смачкана, разбита, безавторитетна и отчасти купена от Александър Вучич. Заради множеството афери, скандали, корупционни схеми и безпринципни коалиции, някогашните политически партии, които спечелиха изборите срещу режима на Слободан Ми- лошевич, днес почти не съществуват.
А политическият комфорт, който преди осем години получи на тепсия Сръбската прогресивна партия (Српска напредна странка) и Александър Вучич лично, му донесе безкрайно много власт, политически кон- форт и възможност да управлява както си иска и с когото си иска. Лека- полека той сложи ръка върху медиите, общините, държавната администрация, бюджета, външната и вътрешна политика. През цялото това време Брюксел си затваряше очите пред нередностите, които той вършеше, ухажваха го за Косово и сякаш не знаеха нищо за състоянието на човешките, малцинствените и гражданските права в Сърбия. Даже се преструваха, че не знаят нищо за цензурата в медиите, за насилието върху журналисти и хора критикуващи властта и за мутрите с черни джипове пред избирателните секции.
Възполвайки се от всичко това, Вучич купуваше време, за да отложи постигането на споразумение с Косово, заиграваше и с Брюксел и с Вашингтон, канеше Китай да инвестират в Сърбия и се кълнеше във вечна дружба с Русия. В името на тази дружба, европеецът Вучич на 17 януари посрещна Путин в Белград като за целта бяха доведени под строй от цяла Сърбия над 100 000 души, държавни и общински служители, безработни и всякакви други, на които партията на Вучич отпусна по 1 500 динара дневни разноски и безплатна разходка до Белград. Като заслуга за стореното, Вучич получи от Путин орден "Александър Невски", с който в миналото са награждавани най-отявлените сръбски националисти и бълга- ромразци - крал Милан Обрено- вич, крал Александър Карагеор- гевич и Никола Пашич.
НО, СЛЕД ПОСРЕЩАНЕТО
на Путин, последваха и съботните протести срещу диктатурата на Вучич. И пак се заговори за незавидното състояние на човешките права в Сърбия. Българите в Западните покрайнини също заговориха за своите проблеми. През последните 28 години нашите сънародници там намаляха до неузнаваемост, даже не се реши нито един от техните жизненоважни проблеми - икономически поминък, нормално здравеопазване, медии на български език, образование на майчин език, религиозни права и свободи. От септември 2018г. насам хорта в Пиротско и Царибродс- ко или по-точно в селата в Стара планина, воюват за опазване на своите имоти, природата и ре
ките от алчни инвеститори, на които режимът на Александър Вучич е разрешил да построят 56 мини- ВЕЦ-ове по течението на река Височица и нейните притоци. Изплашените за поминъка и здравето си, хора се вдигнаха на бунт срещу властта и инвеститорите, и в началото на есента в Пирот се събраха 5000 души протестиращи "в защита на реките в Стара планина".
В Босилеград ско е планирано построяването на 35 мини- ВЕЦ- ове и по долината на река Ерма, още десетки такива. Тук е важно да подчертаем, че вместо инвестиции, наЗападните покрайнини се предлага разруха, отчаяние и безнадеждност. Неслучайно през септември м.г. в Босилеград за по-малко от две седмици се самоубиха четирима души, етнически българи, "заради безнадеждното си положение и пълната изолация на района" както отбеляза в-к "Блиц". От известно време хората в Босилеград протестират и срещу замърсяването на река Драговищица в непосредствената близост на която работи мина Караманиц с инвестиции на британската компания "Минеко" и сръбската "Бо- сил-Метал". Без оценка за въздействие върху околната среда инвеститорът получил от сръбското правителство право за изграждане на експериментална инсталация за проучване и извличане на олово, цинк и мед. Преработената руда щяла да се изнася в България и Китай. Само че резултатите на чистотата на водите показват, че съдържанието на олово в потока край мината е 20 пъти над нормата, а това на мед - 40 пъти. Данните на Центъра за обществено здраве във Враня пък не отчитат завишаване по нито един от показателите. Кметът на града, вместо да защити интересите на гражданите, организира контра протест с работници от мината с цел да защити инвеститорите. Реакциите на българските власти бяха уклончиви, на моменти се получаваше впечатлението, че защитават сръбската страна. И затова на 16 януари 2019 г. протестиращи еколози от Босилеград, Кюстендил и София поискаха оставката на министъра Нено Димов. Вече не се знае кого защитават българските политици и министри - българите или режима на Вучич!
НА 12 ДЕКЕМВРИ
на многохилядния протест срещу диктатурата на Вучич, актьорът Бранисл ав Трифу- нович каза: "Имаме още един герой, Деско от Ракита, който е тук сред нас"! Деско от Ракита е Де- симир Стоянов, кмет на малкото трънско село Ракита, което през 1967 година беше откъснато с още шест села от Цариброд - ска община и присъединено към община Бабушница с цел да бъде административно и териториално разбито българското национално малцинство.
Днес в Ракита живеят около 250 души етнически българи, които се борят като лъвове срещу инвеститора, който иска на река Ракитска /приток на река Ерма/, да построи мини ВЕЦ, а заедно с него да унищожи природата, реката и имуществото на хората и инфраструктурата на селото. Багерите предизвикали свлачище в селото след което пресъхнала и питейната вода на хората. Те обаче решават да се борят, спрели багерите и върнали реката в старото корито, като на помощ им дошли и правозащитниците от движението "Да спасим реките на Стара планина". Вместо държавата да защити хората, една сутрин им изпратила биячи с черни джипове и полиция. В навечерието на Нова година в пожар изгоря склада на инвеститора, и може би това е възмездието свише за всичко, което беше сторено на реката и на почтените и невинни българи там.
И ЗА КРАЙ
нека да попитаме нашите политици, те българи ли са или някакви безчувствени индивиди, които си нямат представа какво става на 50 километра от София!? Тази година се навършват 100 години от подписването на Ньойс- кия договор и няма да е лошо, ако някой от тях се сети да отиде в село Ракита, поне да стисне ръката на Десимир Стоянов за достойната му борба в защита на селото, в което едва ли някога е стъпвал крак на български политик.