Минаха няколко месеци, в които отношенията между България и Р Македония изглеждаха като блокирани. Отделни срещи на политици, изказвания или оценки за връзките между двете държави по-скоро напомняха, че след подписването на Договора ентусиазмът за сътрудничество сякаш намалява. Не бяха малко случаите и когато проблясваха и искри от думи на отговорни личности и от двете държави.
Инерцията на противопоставянето сякаш беше по-силна от волята за преодоляване на десетилетните внушения на отчуждението. Новините за съвместни инициативи или съвместни дейности бяха почти рядкост, факт, който се разсея изведнъж на 17 януари 2019 г. На тази дата в Скопие се проведе българо-македонски бизнес форум "МК-БГ 2019 ", в който взеха участие около 200 компании и фирми от двете държави. Под прякото ръководство на вицепремиерите Томислав Дончев и Кочо Ангушев на разглеждане бяха поставени редица съвместни проекти, за реализирането на които се търсеха, с общи усишлия, реални решения.
Обнадеждаващи са думите на Кочо Ангушев: "След подписването на договора с България размяната между двете държави през 2018 г. достигна до 695,2 милиона долари и това е ръст от 16,95 на сто в сравнение с 2017 г. Мисля, че няма по-добър сигнал и доказателство, че стабилизирането на отношенията между нашите държави се отразява и върху икономиката..."
Още по-обнадеждаващо е, че на този форум се подчерта амбицията и решимостта да бъдат най- после придвижени на практика и инфраструктур- ните проблеми, както и ограничаване на административните бариери за бизнеса и за движението на
стоките и хората.
Във фокуса на вниманието бяха поставени съвсем конкретни въпроси, свързани с практическата дейност по изграждането на станалата вече "историческа" железопътна връзка между двете държави. Подчертано беше, че в момента се работи по жп отсечката от Куманово до Беляковци, а се подготвя и търга за изграждането на втората част - от Беляковци до Крива Паланка на стойност 147 милиона евро, за което вече са осигурени 68 милиона евро. Проектирана е и третата част от тази жп връзка - Крива Паланка -Гюешево на стойност около 400 милиона евро, за което са осигурени също 68 милиона от фонда "Уест Балкан инвестмън".
На форума е подробно обсъден и въпросът за общите митнически пропуски, както и подобряването на сътрудничеството в областта на енергетиката. Вече е подписан и договор за обща борса за електрическа енергия.
Особено внимание заслужава и заявеното желания от страна на Р Македония, още съвсем неизбис- трено, да участва в изграждането на атомната електроцентрала в Белене.
От своя страна българският вицепремиер Томислав Дончев подчерта:"Сега трябва да уточним кои са пречките за по-нататъшното подобряване на взаимното сътрудничество, за да ги отстраним..."
Той смята, че взаимният обмен трябва да се повиши с 50 на сто, даже и повече, като добави:"Всич- ко, което зависи от България, ще бъде изпълнено..."
Полезни и консруктивни бяха и предложенията на заместник-министрите на икономиката на двете държави - Кире Наумов и Александър Манолев, които смятат, че през следващия период обменът на туристи и на стоки ще нарастне значително.
На 15 ноември 2018 г. на работно посещение в София беше премиерът на Р Македония Зоран Заев. След срещата с българския си колега Бойко Борисов на специална пресконференция те заявиха, че Договорът между двете държави се изпълнява успешно, като особено се набляга върху проблемите при изграждането на коридор № 8.
От 21 до 27 януари 2019 г. в кино "Одеон" в София, в рамките на седмицата на македонското кино българските зрители видяха 5 дългометражни и 8 късометражни филми.