Илиян СТАНИМИРОВ
Докато в парламентите в Атина и Скопие се водеха люти битки за смисъла на всеки ред от т.н Преспански договор, докато македонските депутати се хващаха гуша за гуша за всяка дума при промяна на Конституцията на младата република, представители на албанските партии в Македония успяха да пробутат доста законови уребди, с които се изравниха със сръбските амбиции за господство в държавата.
Още неизсъхнало мастилото, с което беше подписан Законът за езиците от председател я на Собранието Талант Джафери и вицепремиерът Буяр Османи възкликна: "Возбуден сум, ова е историски датум, албанскиот јазик станува служебен јазик..." И още:"Двуглавият орел означава, че аз съм албанец, ако някой има проблем, това е негова работа... " Това е демонстрация на необосновано високомерие, спрямо коалиционния партньор в управлението на страната, факт, който принуди останалата част от правителството да излезе с официално съобщение, че "Законът за езиците не означава цялостна двуезичност". Уточнява се още, че Законът за езиците ще бъде изпратен от Министерството на правосъдието на Венецианската комисия, за да се впишат всички нейни забележки в него. Разбира се, това не попречи на министъра на икономиката Крешник Бектеши да нареди на Държавният инспекторат по технически надзор да въведе в употреба и албанския език като втори официален език в ежедневната му дейност В същото време и табелата с надпис на входа на това учреждение вече е изписана и на албански език.
Един закон вместо единение, внася заплашително разделение и противопоставяне в обществото на младата държава. Това едва ли има нещо общо с демократичните ценности, с които досега парадираха представителите на албанските партии в републиката край Вардара...