След повече от седем десетилетия идеологически наложено и провеждано отродяване на българите в Р Македония страната отвори нова страница във взаимоотношенията си с България.
Правителството на Зоран За- ев, твърдо решено да следва европейската перспектива на страната си и да започне преговори за членство в ЕС, на 1 август 2017 г. сключи исторически договор с България за приятелство, добо- съседство и сътрудничество, скрепен с подписите на премиерите Бойко Борисов и Зоран За- ев.
Ратификацията на Договора от българския парламент на 18 януари 2018 г. и от македонския на 1 1 януари 2018 г. сложи край на безпътицата и неяснотата около бъдещото съществуване на Р Македония и отвори пътя й за започване на преговорите и интегрирането в ЕС.
През 1997 г. България прие специална Декларация, гласувана от българския парламент, в която подкрепи Р Македония за влизането й в НАТО и интегрирането й в ЕС, но постави и известни условия, като зачитане правата на българите и правото им на самоопределение, спиране насаждането на омраза и изкореняване на ширещия се антибъл- гаризъм в образованието, медиите, културата и киното.
Двадесет години по-късно, страната ни отново първа, след признаване на нейната независимост и застъпничеството й пред
Русия и тя да я признае, продължава да подкрепя Македония по пътя й към ЕС. С преодоляването и на последната пречка -ратифицирането на Преспанския договор на 25 януари т.г. от гръцкия парламент, според който Македония приема името Северна Македония, се сложи край на всички спорни въпроси и се отвори пътя й за започване на преговори с НАТО и ЕС.
Настъпилите политически промени в отношенията между балканските страни и по специално между България и Р Македония създават условия за разгръщане на широко заедничко икономическо сътрудничество в областта на железопътните връзки, в информационните технологии, в увеличаване броя на граничните контролно-пропусква- телни пунктове, в разширяване на селскостопанските пазари, в предоставяне на полезен опит в процеса на преговорите при интегрирането на нашата съседка в структурите на НАТО и ЕС, както и в осветляване връзките на елита в Македония с бившите служби на Милошевич и с антидемократичните среди в Сърбия, допринасящи за влошаване на добросъседските отношения.
При тази историческа промяна на отношенията между България и Македония, когато страната ни стриктно изпълнява ангажиментите и отговорностите, изразени в Декларацията от 1997 г. за интегриране на Западните Балкани, под чието мото мина и българското председателство на Съвета на Европа, списание "България Македония не може да остане ням свидетел на промяната.
Надсловът "Заедно" поставен над главата на изданието, точно сега подсказва, че усилията ни ще са насочени към адмириране на заиднички проекти, в очертаване на героите, но и рушителите на добрите взаимоотношения. Всяка политическа инициатива, която допринася за дружеските връзки няма да подминем с мълчание, но и ще критикуваме всяко пренебрегване, неглижиране и подценяване на отношенията между България и Македония. Ще следим с внимание геополи- тическите пороекции на новите реалности на Балканите.
Наред с това, както и досега, списание " България Македония" си запазва облика на свободно и независимо от политически пристрастия издание, което казва "Да" на една равнопоставена политика със съседните страни и подкрепа на Македония по пътя й към европейската интеграция.
д-р по философия Зоя АНДОНОВА - гл. редактор